Microchip Technology MALCE45A
Part No.:
MALCE45A
Datasheet:
AnpuMALCE45A.pdf
Description:
TVS DIODE 45VWM 72.7VC CASE-1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
45V
Voltage - Breakdown (Min):
50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
20.6A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
100pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
CASE-1
1. How to order MALCE45A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MALCE45A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MALCE45A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MALCE45A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MALCE45A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MALCE45A pin diagram, MALCE45A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MALCE45A MALCE45AE3
Part Number MALCE45A MALCE45AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-201AA, DO-27, Axial DO-201AA, DO-27, Axial
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 45V 45V
Voltage - Breakdown (Min) 50V 50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 72.7V 72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 20.6A 20.6A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 100pF @ 1MHz 100pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)