Microchip Technology MALCE48A
Part No.:
MALCE48A
Datasheet:
AnpuMALCE48A.pdf
Description:
TVS DIODE 48VWM 77.4VC CASE-1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
48V
Voltage - Breakdown (Min):
53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
19.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
100pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
CASE-1
1. How to order MALCE48A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MALCE48A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MALCE48A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MALCE48A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MALCE48A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MALCE48A pin diagram, MALCE48A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MALCE48A MALCE48AE3 MALCE48A/TR
Part Number MALCE48A MALCE48AE3 MALCE48A/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-201AA, DO-27, Axial DO-201AA, DO-27, Axial DO-201AA, DO-27, Axial
Series - - LCE
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1
Bidirectional Channels - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 48V 48V 48V
Voltage - Breakdown (Min) 53.3V 53.3V 53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 77.4V 77.4V 77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 19.4A 19.4A 19.4A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 100pF @ 1MHz 100pF @ 1MHz 100pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)