Microchip Technology MALCE48A/TR
Part No.:
MALCE48A/TR
Description:
LOW CAP TVS 48V 5% 1500W UNI 100
Series:
LCE
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
48V
Voltage - Breakdown (Min):
53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
19.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
100pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
CASE-1
1. How to order MALCE48A/TR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MALCE48A/TR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MALCE48A/TR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MALCE48A/TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MALCE48A/TR.
Image MALCE48A MALCE48AE3 MALCE48A/TR
Part Number MALCE48A MALCE48AE3 MALCE48A/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-201AA, DO-27, Axial DO-201AA, DO-27, Axial DO-201AA, DO-27, Axial
Series - - LCE
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1
Bidirectional Channels - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 48V 48V 48V
Voltage - Breakdown (Min) 53.3V 53.3V 53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 77.4V 77.4V 77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 19.4A 19.4A 19.4A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 100pF @ 1MHz 100pF @ 1MHz 100pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)