Microchip Technology MALCE60A
Part No.:
MALCE60A
Datasheet:
AnpuMALCE60A.pdf
Description:
TVS DIODE 60VWM 96.8VC CASE-1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
60V
Voltage - Breakdown (Min):
66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
15.5A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
90pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
CASE-1
1. How to order MALCE60A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MALCE60A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MALCE60A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MALCE60A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MALCE60A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MALCE60A pin diagram, MALCE60A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MALCE60A MALCE60AE3
Part Number MALCE60A MALCE60AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-201AA, DO-27, Axial DO-201AA, DO-27, Axial
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 60V 60V
Voltage - Breakdown (Min) 66.7V 66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 96.8V 96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 15.5A 15.5A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 90pF @ 1MHz 90pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)