Microchip Technology MALCE70A
Part No.:
MALCE70A
Datasheet:
AnpuMALCE70A.pdf
Description:
TVS DIODE 70VWM 113VC CASE-1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
70V
Voltage - Breakdown (Min):
77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
13.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
90pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
CASE-1
1. How to order MALCE70A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MALCE70A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MALCE70A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MALCE70A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MALCE70A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MALCE70A pin diagram, MALCE70A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MALCE70A MALCE70AE3
Part Number MALCE70A MALCE70AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-201AA, DO-27, Axial DO-201AA, DO-27, Axial
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 70V 70V
Voltage - Breakdown (Min) 77.8V 77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 113V 113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 13.3A 13.3A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 90pF @ 1MHz 90pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)