Microchip Technology MALCE80A
Part No.:
MALCE80A
Datasheet:
AnpuMALCE80A.pdf
Description:
TVS DIODE 80VWM 129VC CASE-1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
80V
Voltage - Breakdown (Min):
88.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
129V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
11.6A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
90pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
CASE-1
1. How to order MALCE80A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MALCE80A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MALCE80A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MALCE80A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MALCE80A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MALCE80A pin diagram, MALCE80A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MALCE80A MALCE80AE3
Part Number MALCE80A MALCE80AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-201AA, DO-27, Axial DO-201AA, DO-27, Axial
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 80V 80V
Voltage - Breakdown (Min) 88.7V 88.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 129V 129V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 11.6A 11.6A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 90pF @ 1MHz 90pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)