Microchip Technology MASMBG110A
Part No.:
MASMBG110A
Datasheet:
AnpuMASMBG110A.pdf
Description:
TVS DIODE 110VWM 177VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
110V
Voltage - Breakdown (Min):
122V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
177V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3.4A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG110A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBG110A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBG110A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG110A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG110A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMBG110A pin diagram, MASMBG110A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMBG110A MASMBG110AE3
Part Number MASMBG110A MASMBG110AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AA, SMB Gull Wing DO-215AA, SMB Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 110V 110V
Voltage - Breakdown (Min) 122V 122V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 177V 177V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 3.4A 3.4A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)