Microchip Technology MASMBG11A
Part No.:
MASMBG11A
Datasheet:
AnpuMASMBG11A.pdf
Description:
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
11V
Voltage - Breakdown (Min):
12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
33A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG11A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBG11A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBG11A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG11A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG11A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMBG11A pin diagram, MASMBG11A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMBG11A MASMBG11AE3
Part Number MASMBG11A MASMBG11AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AA, SMB Gull Wing DO-215AA, SMB Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 11V 11V
Voltage - Breakdown (Min) 12.2V 12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 18.2V 18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 33A 33A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)