Microchip Technology MASMBG12A
Part No.:
MASMBG12A
Datasheet:
AnpuMASMBG12A.pdf
Description:
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V
Voltage - Breakdown (Min):
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
30.2A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG12A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBG12A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBG12A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG12A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG12A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMBG12A pin diagram, MASMBG12A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMBG12A MASMBG12AE3
Part Number MASMBG12A MASMBG12AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AA, SMB Gull Wing DO-215AA, SMB Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V 12V
Voltage - Breakdown (Min) 13.3V 13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 19.9V 19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 30.2A 30.2A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)