Microchip Technology MASMBG15A
Part No.:
MASMBG15A
Datasheet:
AnpuMASMBG15A.pdf
Description:
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
15V
Voltage - Breakdown (Min):
16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
24A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG15A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBG15A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBG15A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG15A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG15A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMBG15A pin diagram, MASMBG15A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMBG15A MASMBG15AE3 MASMBG15A/TR
Part Number MASMBG15A MASMBG15AE3 MASMBG15A/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AA, SMB Gull Wing DO-215AA, SMB Gull Wing DO-215AA, SMB Gull Wing
Series - - -
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1
Bidirectional Channels - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 15V 15V 15V
Voltage - Breakdown (Min) 16.7V 16.7V 16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 24.4V 24.4V 24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 24A 24A 24A
Power - Peak Pulse 600W 600W 600W
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)