Microchip Technology MASMBG16A
Part No.:
MASMBG16A
Datasheet:
AnpuMASMBG16A.pdf
Description:
TVS DIODE 16VWM 26VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
16V
Voltage - Breakdown (Min):
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
23.1A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG16A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBG16A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBG16A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG16A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG16A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMBG16A pin diagram, MASMBG16A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMBG16A MASMBG16AE3
Part Number MASMBG16A MASMBG16AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AA, SMB Gull Wing DO-215AA, SMB Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 16V 16V
Voltage - Breakdown (Min) 17.8V 17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 26V 26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 23.1A 23.1A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)