Microchip Technology MASMBG17A
Part No.:
MASMBG17A
Datasheet:
AnpuMASMBG17A.pdf
Description:
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
17V
Voltage - Breakdown (Min):
18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
21.7A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG17A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBG17A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBG17A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG17A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG17A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMBG17A pin diagram, MASMBG17A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMBG17A MASMBG17AE3
Part Number MASMBG17A MASMBG17AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AA, SMB Gull Wing DO-215AA, SMB Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 17V 17V
Voltage - Breakdown (Min) 18.9V 18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 27.6V 27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 21.7A 21.7A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)