Microchip Technology MASMBG22A
Part No.:
MASMBG22A
Datasheet:
AnpuMASMBG22A.pdf
Description:
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
22V
Voltage - Breakdown (Min):
24.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
35.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
16.9A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG22A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBG22A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBG22A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG22A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG22A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMBG22A pin diagram, MASMBG22A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMBG22A MASMBG22AE3
Part Number MASMBG22A MASMBG22AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AA, SMB Gull Wing DO-215AA, SMB Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 22V 22V
Voltage - Breakdown (Min) 24.4V 24.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 35.5V 35.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 16.9A 16.9A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)