Microchip Technology MASMBG43A
Part No.:
MASMBG43A
Datasheet:
AnpuMASMBG43A.pdf
Description:
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
43V
Voltage - Breakdown (Min):
47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
8.6A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG43A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBG43A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBG43A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG43A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG43A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMBG43A pin diagram, MASMBG43A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMBG43A MASMBG43AE3
Part Number MASMBG43A MASMBG43AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AA, SMB Gull Wing DO-215AA, SMB Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 43V 43V
Voltage - Breakdown (Min) 47.8V 47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 69.4V 69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 8.6A 8.6A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)