Microchip Technology MASMBG51CA
Part No.:
MASMBG51CA
Datasheet:
AnpuMASMBG51CA.pdf
Description:
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
51V
Voltage - Breakdown (Min):
56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
7.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG51CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBG51CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBG51CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG51CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG51CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMBG51CA pin diagram, MASMBG51CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMBG51CA MASMBG51CAE3
Part Number MASMBG51CA MASMBG51CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AA, SMB Gull Wing DO-215AA, SMB Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 51V 51V
Voltage - Breakdown (Min) 56.7V 56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 82.4V 82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 7.3A 7.3A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)