Microchip Technology MASMBG58A
Part No.:
MASMBG58A
Datasheet:
AnpuMASMBG58A.pdf
Description:
TVS DIODE 58VWM 93.6VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
58V
Voltage - Breakdown (Min):
64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.4A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG58A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBG58A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBG58A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG58A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG58A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMBG58A pin diagram, MASMBG58A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMBG58A/TR MASMBG58A MASMBG58AE3
Part Number MASMBG58A/TR MASMBG58A MASMBG58AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AA, SMB Gull Wing DO-215AA, SMB Gull Wing DO-215AA, SMB Gull Wing
Series - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk Bulk
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1
Bidirectional Channels - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 58V 58V 58V
Voltage - Breakdown (Min) 64.4V 64.4V 64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 93.6V 93.6V 93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.4A 6.4A 6.4A
Power - Peak Pulse 600W 600W 600W
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)