Microchip Technology MASMBG58A/TR
Part No.:
MASMBG58A/TR
Datasheet:
AnpuMASMBG58A/TR.pdf
Description:
TVS DIODE 58VWM 93.6VC SMBG
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
58V
Voltage - Breakdown (Min):
64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.4A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG58A/TR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBG58A/TR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBG58A/TR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG58A/TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG58A/TR.
Image MASMBG58A/TR MASMBG58A MASMBG58AE3
Part Number MASMBG58A/TR MASMBG58A MASMBG58AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AA, SMB Gull Wing DO-215AA, SMB Gull Wing DO-215AA, SMB Gull Wing
Series - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk Bulk
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1
Bidirectional Channels - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 58V 58V 58V
Voltage - Breakdown (Min) 64.4V 64.4V 64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 93.6V 93.6V 93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.4A 6.4A 6.4A
Power - Peak Pulse 600W 600W 600W
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)