Microchip Technology MASMBG70CA
Part No.:
MASMBG70CA
Datasheet:
AnpuMASMBG70CA.pdf
Description:
TVS DIODE 70VWM 113VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
70V
Voltage - Breakdown (Min):
77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG70CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBG70CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBG70CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG70CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG70CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMBG70CA pin diagram, MASMBG70CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMBG70CA MASMBG70CAE3
Part Number MASMBG70CA MASMBG70CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AA, SMB Gull Wing DO-215AA, SMB Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 70V 70V
Voltage - Breakdown (Min) 77.8V 77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 113V 113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.3A 5.3A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)