Microchip Technology MASMBG7.5CAE3
Part No.:
MASMBG7.5CAE3
Datasheet:
AnpuMASMBG7.5CAE3.pdf
Description:
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
7.5V
Voltage - Breakdown (Min):
8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
46.5A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG7.5CAE3 on Anpu?
3. Are the MASMBG7.5CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG7.5CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG7.5CAE3.
Image MASMBG7.0CA MASMBG7.0CAE3 MASMBG7.5CA MASMBG7.5CAE3 MASMBG70CA
Part Number MASMBG7.0CA MASMBG7.0CAE3 MASMBG7.5CA MASMBG7.5CAE3 MASMBG70CA
Series - - - - -
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Bidirectional Channels 1 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 7V 7V 7.5V 7.5V 70V
Voltage - Breakdown (Min) 7.78V 7.78V 8.33V 8.33V 77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 12V 12V 12.9V 12.9V 113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 50A 50A 46.5A 46.5A 5.3A
Power - Peak Pulse 600W 600W 600W 600W 600W