Microchip Technology MASMBG78A
Part No.:
MASMBG78A
Datasheet:
AnpuMASMBG78A.pdf
Description:
TVS DIODE 78VWM 126VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
78V
Voltage - Breakdown (Min):
86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
126V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4.7A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG78A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBG78A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBG78A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG78A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG78A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMBG78A pin diagram, MASMBG78A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMBG78A MASMBG78AE3
Part Number MASMBG78A MASMBG78AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AA, SMB Gull Wing DO-215AA, SMB Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 78V 78V
Voltage - Breakdown (Min) 86.7V 86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 126V 126V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 4.7A 4.7A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)