Microchip Technology MASMBG85A
Part No.:
MASMBG85A
Datasheet:
AnpuMASMBG85A.pdf
Description:
TVS DIODE 85VWM 137VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
85V
Voltage - Breakdown (Min):
94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4.4A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG85A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBG85A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBG85A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG85A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG85A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMBG85A pin diagram, MASMBG85A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMBG85A MASMBG85AE3
Part Number MASMBG85A MASMBG85AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AA, SMB Gull Wing DO-215AA, SMB Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 85V 85V
Voltage - Breakdown (Min) 94.4V 94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 137V 137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 4.4A 4.4A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)