Microchip Technology MASMBG8.5CA
Part No.:
MASMBG8.5CA
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-215AA, SMB Gull Wing
Datasheet:
AnpuMASMBG8.5CA.pdf
Description:
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMBG
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
DO-215AA, SMB Gull Wing
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.5V
Voltage - Breakdown (Min):
9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
41.7A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG8.5CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBG8.5CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBG8.5CA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG8.5CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG8.5CA.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMBG8.0CA MASMBG8.0CAE3 MASMBG8.5CA MASMBG8.5CAE3 MASMBG85CA
Part Number MASMBG8.0CA MASMBG8.0CAE3 MASMBG8.5CA MASMBG8.5CAE3 MASMBG85CA
Series - - - - -
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Bidirectional Channels 1 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 8V 8V 8.5V 8.5V 85V
Voltage - Breakdown (Min) 8.89V 8.89V 9.44V 9.44V 94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 13.6V 13.6V 14.4V 14.4V 137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 44.1A 44.1A 41.7A 41.7A 4.4A
Power - Peak Pulse 600W 600W 600W 600W 600W