Microchip Technology MASMBG8.5CAE3
Part No.:
MASMBG8.5CAE3
Datasheet:
AnpuMASMBG8.5CAE3.pdf
Description:
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.5V
Voltage - Breakdown (Min):
9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
41.7A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG8.5CAE3 on Anpu?
3. Are the MASMBG8.5CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG8.5CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG8.5CAE3.
Image MASMBG8.0CA MASMBG8.0CAE3 MASMBG8.5CA MASMBG8.5CAE3 MASMBG85CA
Part Number MASMBG8.0CA MASMBG8.0CAE3 MASMBG8.5CA MASMBG8.5CAE3 MASMBG85CA
Series - - - - -
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Bidirectional Channels 1 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 8V 8V 8.5V 8.5V 85V
Voltage - Breakdown (Min) 8.89V 8.89V 9.44V 9.44V 94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 13.6V 13.6V 14.4V 14.4V 137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 44.1A 44.1A 41.7A 41.7A 4.4A
Power - Peak Pulse 600W 600W 600W 600W 600W