Microchip Technology MASMBG90A
Part No.:
MASMBG90A
Datasheet:
AnpuMASMBG90A.pdf
Description:
TVS DIODE 90VWM 146VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
90V
Voltage - Breakdown (Min):
100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4.1A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG90A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBG90A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBG90A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG90A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG90A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMBG90A pin diagram, MASMBG90A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMBG90A MASMBG90AE3
Part Number MASMBG90A MASMBG90AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AA, SMB Gull Wing DO-215AA, SMB Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 90V 90V
Voltage - Breakdown (Min) 100V 100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 146V 146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 4.1A 4.1A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)