Microchip Technology MASMBJ100CA
Part No.:
MASMBJ100CA
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
AnpuMASMBJ100CA.pdf
Description:
TVS DIODE 100VWM 162VC SMBJ
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
100V
Voltage - Breakdown (Min):
111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3.7A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
DO-214AA (SMBJ)
1. How to order MASMBJ100CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBJ100CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBJ100CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBJ100CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBJ100CA.
Image MASMBJ100CA MASMBJ100CAE3
Part Number MASMBJ100CA MASMBJ100CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 100V 100V
Voltage - Breakdown (Min) 111V 111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 162V 162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 3.7A 3.7A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)