Microchip Technology MASMBJ120CA
Part No.:
MASMBJ120CA
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
AnpuMASMBJ120CA.pdf
Description:
TVS DIODE 120VWM 193VC SMBJ
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
120V
Voltage - Breakdown (Min):
133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3.1A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DO-214AA (SMBJ)
1. How to order MASMBJ120CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBJ120CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBJ120CA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBJ120CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBJ120CA.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMBJ120CA MASMBJ120CAE3
Part Number MASMBJ120CA MASMBJ120CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 120V 120V
Voltage - Breakdown (Min) 133V 133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 193V 193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 3.1A 3.1A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)