Microchip Technology MASMBJ15CA
Part No.:
MASMBJ15CA
Datasheet:
AnpuMASMBJ15CA.pdf
Description:
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMBJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
15V
Voltage - Breakdown (Min):
16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
24A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBJ)
1. How to order MASMBJ15CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBJ15CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBJ15CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBJ15CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBJ15CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMBJ15CA pin diagram, MASMBJ15CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMBJ15CA MASMBJ15CAE3
Part Number MASMBJ15CA MASMBJ15CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 15V 15V
Voltage - Breakdown (Min) 16.7V 16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 24.4V 24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 24A 24A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)