Microchip Technology MASMBJ18CA
Part No.:
MASMBJ18CA
Datasheet:
AnpuMASMBJ18CA.pdf
Description:
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMBJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
18V
Voltage - Breakdown (Min):
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
20.5A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBJ)
1. How to order MASMBJ18CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBJ18CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBJ18CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBJ18CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBJ18CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMBJ18CA pin diagram, MASMBJ18CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMBJ18CA MASMBJ18CAE3
Part Number MASMBJ18CA MASMBJ18CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 18V 18V
Voltage - Breakdown (Min) 20V 20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 29.2V 29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 20.5A 20.5A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)