Microchip Technology MASMBJ24CA
Part No.:
MASMBJ24CA
Datasheet:
AnpuMASMBJ24CA.pdf
Description:
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMBJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
24V
Voltage - Breakdown (Min):
26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
15.4A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBJ)
1. How to order MASMBJ24CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBJ24CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBJ24CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBJ24CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBJ24CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMBJ24CA pin diagram, MASMBJ24CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMBJ24CA MASMBJ24CAE3 MASMBJ24CA/TR
Part Number MASMBJ24CA MASMBJ24CAE3 MASMBJ24CA/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series - - -
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - - -
Bidirectional Channels 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 24V 24V 24V
Voltage - Breakdown (Min) 26.7V 26.7V 26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 38.9V 38.9V 38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 15.4A 15.4A 15.4A
Power - Peak Pulse 600W 600W 600W
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)