Microchip Technology MASMBJ24CA/TR
Part No.:
MASMBJ24CA/TR
Datasheet:
AnpuMASMBJ24CA/TR.pdf
Description:
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMBJ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
24V
Voltage - Breakdown (Min):
26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
15.4A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBJ)
1. How to order MASMBJ24CA/TR on Anpu?
3. Are the MASMBJ24CA/TR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBJ24CA/TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBJ24CA/TR.
Image MASMBJ24CA MASMBJ24CAE3 MASMBJ24CA/TR
Part Number MASMBJ24CA MASMBJ24CAE3 MASMBJ24CA/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series - - -
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - - -
Bidirectional Channels 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 24V 24V 24V
Voltage - Breakdown (Min) 26.7V 26.7V 26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 38.9V 38.9V 38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 15.4A 15.4A 15.4A
Power - Peak Pulse 600W 600W 600W
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)