Microchip Technology MASMBJ40CA
Part No.:
MASMBJ40CA
Datasheet:
AnpuMASMBJ40CA.pdf
Description:
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMBJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
9.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBJ)
1. How to order MASMBJ40CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBJ40CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBJ40CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBJ40CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBJ40CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMBJ40CA pin diagram, MASMBJ40CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMBJ40CA MASMBJ40CAE3 MASMBJ40CA/TR
Part Number MASMBJ40CA MASMBJ40CAE3 MASMBJ40CA/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series - - -
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - - -
Bidirectional Channels 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 40V 40V 40V
Voltage - Breakdown (Min) 44.4V 44.4V 44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 64.5V 64.5V 64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 9.3A 9.3A 9.3A
Power - Peak Pulse 600W 600W 600W
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)