Microchip Technology MASMBJ40CA/TR
Part No.:
MASMBJ40CA/TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
AnpuMASMBJ40CA/TR.pdf
Description:
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMBJ
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
9.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DO-214AA (SMBJ)
1. How to order MASMBJ40CA/TR on Anpu?
3. Are the MASMBJ40CA/TR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBJ40CA/TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBJ40CA/TR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMBJ40CA MASMBJ40CAE3 MASMBJ40CA/TR
Part Number MASMBJ40CA MASMBJ40CAE3 MASMBJ40CA/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series - - -
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - - -
Bidirectional Channels 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 40V 40V 40V
Voltage - Breakdown (Min) 44.4V 44.4V 44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 64.5V 64.5V 64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 9.3A 9.3A 9.3A
Power - Peak Pulse 600W 600W 600W
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)