Microchip Technology MASMBJ45CA
Part No.:
MASMBJ45CA
Datasheet:
AnpuMASMBJ45CA.pdf
Description:
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMBJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
45V
Voltage - Breakdown (Min):
50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
8.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBJ)
1. How to order MASMBJ45CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBJ45CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBJ45CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBJ45CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBJ45CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMBJ45CA pin diagram, MASMBJ45CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMBJ45CA MASMBJ45CAE3
Part Number MASMBJ45CA MASMBJ45CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 45V 45V
Voltage - Breakdown (Min) 50V 50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 72.7V 72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 8.3A 8.3A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)