Microchip Technology MASMBJ54CA
Part No.:
MASMBJ54CA
Datasheet:
AnpuMASMBJ54CA.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
54V
Voltage - Breakdown (Min):
60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.9A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBJ)
1. How to order MASMBJ54CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBJ54CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBJ54CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBJ54CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBJ54CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMBJ54CA pin diagram, MASMBJ54CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMBJ54CA MASMBJ54CAE3
Part Number MASMBJ54CA MASMBJ54CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 54V 54V
Voltage - Breakdown (Min) 60V 60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 87.1V 87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.9A 6.9A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)