Microchip Technology MASMBJ78CA
Part No.:
MASMBJ78CA
Datasheet:
AnpuMASMBJ78CA.pdf
Description:
TVS DIODE 78VWM 126VC SMBJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
78V
Voltage - Breakdown (Min):
86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
126V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4.7A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBJ)
1. How to order MASMBJ78CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBJ78CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBJ78CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBJ78CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBJ78CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMBJ78CA pin diagram, MASMBJ78CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMBJ78CA MASMBJ78CAE3
Part Number MASMBJ78CA MASMBJ78CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 78V 78V
Voltage - Breakdown (Min) 86.7V 86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 126V 126V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 4.7A 4.7A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)