Microchip Technology MASMBJSAC50E3
Part No.:
MASMBJSAC50E3
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
AnpuMASMBJSAC50E3.pdf
Description:
TVS DIODE 50VWM 88VC SMBJ
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
50V
Voltage - Breakdown (Min):
55.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
88V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.8A
Power - Peak Pulse:
500W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
30pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DO-214AA (SMBJ)
1. How to order MASMBJSAC50E3 on Anpu?
3. Are the MASMBJSAC50E3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBJSAC50E3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBJSAC50E3.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMBJSAC50E3 MASMBJSAC50E3/TR
Part Number MASMBJSAC50E3 MASMBJSAC50E3/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AA, SMB -
Series - -
Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener -
Unidirectional Channels 1 -
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 50V -
Voltage - Breakdown (Min) 55.5V -
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 88V -
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.8A -
Power - Peak Pulse 500W -
Power Line Protection No -
Applications General Purpose -
Capacitance @ Frequency 30pF @ 1MHz -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -