Microchip Technology MASMBJSAC75
Part No.:
MASMBJSAC75
Datasheet:
AnpuMASMBJSAC75.pdf
Description:
TVS DIODE 75VWM 121VC SMBJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
75V
Voltage - Breakdown (Min):
83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4.1A
Power - Peak Pulse:
500W
Capacitance @ Frequency:
30pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBJ)
1. How to order MASMBJSAC75 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBJSAC75 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBJSAC75 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBJSAC75?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBJSAC75.
Image MASMBJSAC75 MASMBJSAC75E3
Part Number MASMBJSAC75 MASMBJSAC75E3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 75V 75V
Voltage - Breakdown (Min) 83.3V 83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 121V 121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 4.1A 4.1A
Power - Peak Pulse 500W 500W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 30pF @ 1MHz 30pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)