Microchip Technology MASMCG12A
Part No.:
MASMCG12A
Datasheet:
AnpuMASMCG12A.pdf
Description:
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V
Voltage - Breakdown (Min):
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
75.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG12A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG12A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG12A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG12A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG12A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCG12A pin diagram, MASMCG12A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCG12A MASMCG12AE3 MASMCG12AE3/TR MASMCG12A/TR
Part Number MASMCG12A MASMCG12AE3 MASMCG12AE3/TR MASMCG12A/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Series - - SMCG -
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 -
Bidirectional Channels - - - 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V 12V 12V 12V
Voltage - Breakdown (Min) 13.3V 13.3V 13.3V 13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 19.9V 19.9V 19.9V 19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 75.3A 75.3A 75.3A 75.3A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)