Microchip Technology MASMCG12A/TR
Part No.:
MASMCG12A/TR
DO-215AB, SMC Gull Wing
Datasheet:
AnpuMASMCG12A/TR.pdf
Description:
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMCG
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V
Voltage - Breakdown (Min):
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
75.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG12A/TR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG12A/TR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG12A/TR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG12A/TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG12A/TR.
Image MASMCG12A MASMCG12AE3 MASMCG12AE3/TR MASMCG12A/TR
Part Number MASMCG12A MASMCG12AE3 MASMCG12AE3/TR MASMCG12A/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Series - - SMCG -
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 -
Bidirectional Channels - - - 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V 12V 12V 12V
Voltage - Breakdown (Min) 13.3V 13.3V 13.3V 13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 19.9V 19.9V 19.9V 19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 75.3A 75.3A 75.3A 75.3A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)