Microchip Technology MASMCG150A
Part No.:
MASMCG150A
Datasheet:
AnpuMASMCG150A.pdf
Description:
TVS DIODE 150VWM 243VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
150V
Voltage - Breakdown (Min):
167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG150A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG150A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG150A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG150A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG150A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCG150A pin diagram, MASMCG150A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCG150A MASMCG150AE3
Part Number MASMCG150A MASMCG150AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 150V 150V
Voltage - Breakdown (Min) 167V 167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 243V 243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.2A 6.2A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)