Microchip Technology MASMCG15A
Part No.:
MASMCG15A
Datasheet:
AnpuMASMCG15A.pdf
Description:
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
15V
Voltage - Breakdown (Min):
16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
61.5A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG15A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG15A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG15A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG15A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG15A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCG15A pin diagram, MASMCG15A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCG15A MASMCG15AE3 MASMCG15A/TR
Part Number MASMCG15A MASMCG15AE3 MASMCG15A/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - - -
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 -
Bidirectional Channels - - 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 15V 15V 15V
Voltage - Breakdown (Min) 16.7V 16.7V 16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 24.4V 24.4V 24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 61.5A 61.5A 61.5A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)