Microchip Technology MASMCG15A/TR
Part No.:
MASMCG15A/TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Datasheet:
AnpuMASMCG15A/TR.pdf
Description:
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMCG
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
15V
Voltage - Breakdown (Min):
16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
61.5A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG15A/TR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG15A/TR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG15A/TR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG15A/TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG15A/TR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCG15A MASMCG15AE3 MASMCG15A/TR
Part Number MASMCG15A MASMCG15AE3 MASMCG15A/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - - -
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 -
Bidirectional Channels - - 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 15V 15V 15V
Voltage - Breakdown (Min) 16.7V 16.7V 16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 24.4V 24.4V 24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 61.5A 61.5A 61.5A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)