Microchip Technology MASMCG16A
Part No.:
MASMCG16A
Datasheet:
AnpuMASMCG16A.pdf
Description:
TVS DIODE 16VWM 26VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
16V
Voltage - Breakdown (Min):
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
57.7A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG16A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG16A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG16A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG16A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG16A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCG16A pin diagram, MASMCG16A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCG16A MASMCG16AE3
Part Number MASMCG16A MASMCG16AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 16V 16V
Voltage - Breakdown (Min) 17.8V 17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 26V 26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 57.7A 57.7A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)