Microchip Technology MASMCG40A
Part No.:
MASMCG40A
Datasheet:
AnpuMASMCG40A.pdf
Description:
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMCG
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
23.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG40A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG40A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG40A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG40A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG40A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCG40A pin diagram, MASMCG40A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCG40A MASMCG40A/TR MASMCG40AE3
Part Number MASMCG40A MASMCG40A/TR MASMCG40AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - - -
Packaging Bulk Tape & Reel (TR) Bulk
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 - 1
Bidirectional Channels - 1 -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 40V 40V 40V
Voltage - Breakdown (Min) 44.4V 44.4V 44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 64.5V 64.5V 64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 23.2A 23.2A 23.2A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)