Microchip Technology MASMCG48A
Part No.:
MASMCG48A
Datasheet:
AnpuMASMCG48A.pdf
Description:
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
48V
Voltage - Breakdown (Min):
53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
19.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG48A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG48A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG48A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG48A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG48A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCG48A pin diagram, MASMCG48A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCG48A MASMCG48AE3 MASMCG48A/TR
Part Number MASMCG48A MASMCG48AE3 MASMCG48A/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - - -
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 -
Bidirectional Channels - - 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 48V 48V 48V
Voltage - Breakdown (Min) 53.3V 53.3V 53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 77.4V 77.4V 77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 19.4A 19.4A 19.4A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)