Microchip Technology MASMCG48A/TR
Part No.:
MASMCG48A/TR
Datasheet:
AnpuMASMCG48A/TR.pdf
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
48V
Voltage - Breakdown (Min):
53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
19.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG48A/TR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG48A/TR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG48A/TR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG48A/TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG48A/TR.
Image MASMCG48A MASMCG48AE3 MASMCG48A/TR
Part Number MASMCG48A MASMCG48AE3 MASMCG48A/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - - -
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 -
Bidirectional Channels - - 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 48V 48V 48V
Voltage - Breakdown (Min) 53.3V 53.3V 53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 77.4V 77.4V 77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 19.4A 19.4A 19.4A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)