Microchip Technology MASMCG64A
Part No.:
MASMCG64A
Datasheet:
AnpuMASMCG64A.pdf
Description:
TVS DIODE 64VWM 103VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
64V
Voltage - Breakdown (Min):
71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
14.6A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG64A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG64A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG64A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG64A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG64A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCG64A pin diagram, MASMCG64A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCG64A MASMCG64AE3
Part Number MASMCG64A MASMCG64AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 64V 64V
Voltage - Breakdown (Min) 71.1V 71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 103V 103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 14.6A 14.6A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)