Microchip Technology MASMCG70CA
Part No.:
MASMCG70CA
Datasheet:
AnpuMASMCG70CA.pdf
Description:
TVS DIODE 70VWM 113VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
70V
Voltage - Breakdown (Min):
77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
13.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG70CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG70CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG70CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG70CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG70CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCG70CA pin diagram, MASMCG70CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCG70CA MASMCG70CAE3
Part Number MASMCG70CA MASMCG70CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 70V 70V
Voltage - Breakdown (Min) 77.8V 77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 113V 113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 13.3A 13.3A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)