Microchip Technology MASMCG85A
Part No.:
MASMCG85A
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Datasheet:
AnpuMASMCG85A.pdf
Description:
TVS DIODE 85VWM 137VC SMCG
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
85V
Voltage - Breakdown (Min):
94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
10.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG85A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG85A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG85A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG85A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG85A.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCG85A pin diagram, MASMCG85A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCG85A MASMCG85A/TR MASMCG85AE3
Part Number MASMCG85A MASMCG85A/TR MASMCG85AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - - -
Packaging Bulk Tape & Reel (TR) Bulk
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 - 1
Bidirectional Channels - 1 -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 85V 85V 85V
Voltage - Breakdown (Min) 94.4V 94.4V 94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 137V 137V 137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 10.4A 10.4A 10.4A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)