Microchip Technology MASMCG85A/TR
Part No.:
MASMCG85A/TR
Datasheet:
AnpuMASMCG85A/TR.pdf
Description:
TVS DIODE 85VWM 137VC SMCG
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
85V
Voltage - Breakdown (Min):
94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
10.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG85A/TR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG85A/TR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG85A/TR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG85A/TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG85A/TR.
Image MASMCG85A MASMCG85A/TR MASMCG85AE3
Part Number MASMCG85A MASMCG85A/TR MASMCG85AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - - -
Packaging Bulk Tape & Reel (TR) Bulk
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 - 1
Bidirectional Channels - 1 -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 85V 85V 85V
Voltage - Breakdown (Min) 94.4V 94.4V 94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 137V 137V 137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 10.4A 10.4A 10.4A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)